Farnosť

Obec Kotešová sa nachádza na Hornom Považí (severozápad Slovenska), na južnom okraji Javorníkov, na pravom brehu rieky Váh. Vzdialenosť od Bytče je 4 km, od Žiliny 17 km. Terajšia časť obce Veľká Kotešová sa spomína prvýkrát v roku 1234. Sídlo kotešovskej farnosti sa písomne spomína v roku 1421. Niekdajšie historické časti Veľká Kotešová, Zemianska Kotešová, ako aj časti Buková a Oblazov dnes tvoria jednu obec a jednu farnosť Kotešová. Farnosť bola pôvodne zasvätená svätej Lucii, panne a mučenici, ale po zničení kostola v dolnej časti obce a postavení nového na návrší nad obcou (pravdepodobne v roku 1592) sa zmenilo aj patrocínium kostola a farnosti na: Narodenie Panny Márie, Kráľovnej anjelov.

Súčasný kostol pochádza z prvého desaťročia 17. storočia a je dominantou obce i okolia. V roku 1975 bol značne upravený a zrekonštruovaný.

Farnosť Kotešová patrí do Žilinskej diecézy a Bytčianskeho dekanátu a tvorí ju približne 1800 veriacich.